Jest to dział, w którym w postaci fotografii uwieczniłem mniejsze i większe elementy urządzeń wodnych. Mogą to być: fontanny, pompy, dryny wbudowane w ściany budynków i inne. Znajdują, bądź też pisząc już w czasie przeszłym znajdowały się w miejscach widocznych jak i ukrytych.

Nawiązując do dawnej fontanny typu „grzybki”, która przypadła Kaliszanom do gustu mieszcząca się przy placu Jana Pawła II na wejściu do Parku Miejskiego po renowacji okazała się być pomysłem wyrzuconym w błoto. Nowa fontanna powstała w 2008 roku w tym samym miejscu zatytułowana: „Nastroje” nie odzwierciedliła niczego a do tego zerdzewiała szybciej niż mogła.

Również nie wszystkie dryny wbudowane w ściany budynków przetrwały do dzisiaj a jest to tylko kwestia kilku lat jak zaczęły być kradzione na złom. Mowa tutaj o drynie w podwórzu ul. Zamkowej 1 oraz drynie w podwórzu ul. Sukienniczej 6.

Pozbyliśmy się także pompy na podwórzu przy ul. Szewskiej i jeszcze wielu innych..

Nie byłem w stanie dociec również z perspektywy czasu do fotografii dawnej fontanny jaka się mieściła w podwórzu przy ul. Śródmiejskiej 22 oraz przy ul. Kościuszki 1C.