Miejscowość Szałe znajduje się w powiecie kaliskim, w gminie Opatówek – leży ona na południowy-wschód od Kalisza w odległości 7km. Są to najbardziej uczęszczane rekreacyjne tereny przez kaliszan z uwagi na znajdujący się w niej sztuczny zalew wodny położony tuż przy lesie nazywany też Jeziorem Pokrzywnickim. Niestety z roku na rok i z dekady na dekadę zbiornik ten popada w degradacje na naszych oczach. We wsi znajduje się spory obszar domków jednorodzinnych, kilka obszarów domków letnich, stacja kolejowa – Kalisz-Winiary a przy samym zalewie strzeżona plaża wraz z kąpieliskiem. Raj odnajdują tu wędkarze jak i amatorzy sprzętów wodnych, choć zielona woda, która co roku przekwita mówi zupełnie co innego. Znajdują się tu spore tereny z wielkim potencjałem zagospodarowania.

25 kwietnia 2017 roku został oddany do użytku już ostatni pieszo-rowerowy odcinek drogi asfaltowej prowadzący wzdłuż nasypu torów kolejowych przez kawałek lasu łączący Szałe z Kaliszem (jak i też odwrotnie). Dla Kaliszan za to odcinek asfaltowy prowadzi spod stadionu KKS przy Parku Miejskim, bądź też Aquaparku przy ul. Sportowej wzdłuż rzeki Prosny przy jej wałach ochronnych (powstałych w latach: 2003-2004) i przechodzi pod mostem kolejowym w Piwonicach. Kończy się właśnie przy samym przejeździe kolejowym niedaleko tamy zbiornika w Szałem. Jest to najbardziej uczęszczany rekreacyjny odcinek sportowy, o którym myślę zrobić osobny artykuł. Drogę tą nazywam najzwyczajniej: „Prosnostradą” 🙂 Czy nazwa ta się przyjmie – zobaczymy na przestrzeni kolejnych lat 🙂

Fotografie, które Wam przedstawiam wykonałem z drona w dniach: 29 maja 2018 oraz 03 czerwca 2018. Monitoruję stan na bieżąco, choć posiadam również wiele fotografii z lat ubiegłych. Więcej zdjęć znajdziecie na mojej drugiej stronie: www.FotoTrasa.pl /turystyka rowerowa/.

Życzę miłego oglądania 🙂 

Krzysztof Galant